Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

zdjęcie przedstawia uczestników projekcji filmu

Projekcja fimu "@miriamfrompoland"

23 sierpnie w Gminnym Ośrodku Kultury w Lutomiersku odbyła się projekcja filmu "@miriamfrompoland", który szuka odpowiedzi co to znaczy być dzisiaj Żydem w Polsce? Reżyser Piotr Szczepański odsłania w swoim dokumencie kolejny zaskakujący fragment łódzkiej mozaiki kultur. Bohaterowie jego filmu całym swoim życiem pokazują, że przywiązanie do religii i historii nie wyklucza związków z kontrkulturą ani skłonności do twórczej prowokacji. To dzięki takim ludziom – otwartym i wymykającym się schematom – żydowska kultura ma szansę trwać i rozwijać się w naszym kraju. A przy tym "@miriamfrompoland" to także imponująca obserwacyjną wirtuozerią opowieść o rodzinie – tradycyjnej, choć nietypowej.
Miriam Synger jest silną kobietą w patriarchalnej społeczności. Walczy o swoją tożsamość ortodoksyjnej Żydówki, która chce mieszkać we współczesnej Polsce.
Miriam jest matką pięciorga dzieci, która ma poczucie misji. Chce pokazać, że życie żydowskie jest wciąż możliwe w Polsce. Pochodząca ze zasymilowanej polskiej rodziny, jest trzecim pokoleniem ocalałych z Holokaustu. I uważa, że ​​Polska nie jest wielkim cmentarzem.
"@miriamfrompoland" to dwuletnia intymna obserwacja życia małej łódzkiej społeczności żydowskiej, zrealizowana metodą Direct Cinema.
Głównym tematem jest wewnętrzny konflikt tożsamości. Kim jestem? Polakiem, czy Żydem, czy może obydwoma jednocześnie? Gdzie jest moja społeczność?
Film został wyświetlony w ramach współpracy z Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Banery/Logo